Segédlet a Standard Termelési Érték számításához

Segédlet az új Standard Termelési Érték számításához

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara oldalán elérhető az új kalkulátor, amely az új KAP Stratégiai Terv alapján a 2023-2027 közötti időszakra szóló támogatásokra vonatkozó STÉ számításához használható

A mezőgazdasági, vidékfejlesztési pályázatok nagy részén elvárás a legalább 6000 eurónak megfelelő üzemméret (azaz standard termelési érték) megléte, amelyet a legutolsó lezárt vagy az azt megelőző évre kell igazolni. A standard termelési érték több részből tevődhet össze. A növénytermesztés jellegéből, illetve a tenyésztett állatok típusától függően kell meghatározni a gazdálkodó, őstermelő által tulajdonolt értéket. Minden állattípusnak, termesztett növénynek van egy eurós értéke, amelyek összege adja meg a standard termelési értéket. Csak olyan állatok, földterületek és növények vehetők számításba, amelyeket a gazdálkodó hivatalos dokumentummal igazolni tud

1. Mezőgazdasági földterület, termesztett növények igazolása:

  • Egységes területalapú támogatási kérelem (TERA) bemutatása
  • A lakóhely szerint illetékes megyei kormányhivatal által kiállított igazolás bemutatása

2. Tenyésztett állatok igazolása:

  • NÉBIH által nyilvántartott tenyészet
  • ENAR rendszerbe bejelentett szarvasmarha, anyajuh, anyakecske éves átlagos létszáma
  • Egyéb állatok esetén az illetékes megyei kormányhivatal illetékes járási hatósági állatorvos igazolása

Ezen számítás során az egységes területalapú támogatási kérelemben (a továbbiakban: EK) szereplő területek adatai, a „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról” (amely tartalmazza egyes EK adatok pontosítását és az EK kérelemmel be nem jelentett területek adatait) formanyomtatványon rögzített területadatok, az ENAR rendszerben megjelenő állatállomány (a szarvasmarha, a juh és a kecske éves átlagos létszámának meghatározásához), valamint az egyéb állatfajok esetében a „Hatósági állatorvos igazolása az éves átlagos állatlétszám igazolásához” formanyomtatványon rögzített adatok alapján történik. Az egy évnél fiatalabb szarvasmarhafélék STÉ-it a gazdaság teljes STÉ-jének kiszámításakor csak akkor veszik figyelembe, ha a gazdaságban több egy évnél fiatalabb szarvasmarhaféle van, mint tehén. Az egy évnél fiatalabb szarvasmarhák esetében csak a tehénlétszámot meghaladó egy évnél fiatalabb szarvasmarhák STÉ-jét veszik figyelembe. Az egyéb juhokhoz, kecskékhez, malacokhoz kapcsolódó STÉ-ket a gazdaság teljes STÉ-jének kiszámításánál csak akkor veszik figyelembe, ha a gazdaságban nincsenek nőivarú tenyészjuhok, tenyészkecskék, tenyészkocák.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara oldalán elérhető az új kalkulátor, amelyen a gazdálkodó be tudja írni az igazolt állatlétszámot, a földterület vagy növénytermesztő üzem nagyságát, és a kalkulátor kiadja a végeredményt. A kalkulátor az új KAP Stratégiai Terv alapján a 2023-2027 közötti időszakra szóló támogatásokra vonatkozó STÉ számításához használható.

A kalkulátor elérhetősége:

Új Standard Termelési Érték Kalkulátor (nak.hu)

Amennyiben bővebb információra van szüksége vagy mezőgazdasági pályázatok iránt érdeklődik, kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot. 

Információ az aktuális mezőgazdasági pályázatokról az alábbi linken: MEZŐGAZDASÁGI PÁLYÁZATOK

További információ, kapcsolatfelvétel az alábbi linken: KAPCSOLATFELVÉTEL