Kkv besorolás meghatározása

KKV besorolás meghatározása

Segédlet a mikro-, kis- és középvállalatok besorolásához

Jelen összefoglalóval szamárvezetőt szeretnénk adni a mikro-, kis- és középvállalatok besorolásához, illetve a partner és kapcsolódó vállalkozások meghatározásához. 

A kkv besorolásról a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény rendelkezik.

Mikrovállalkozás:

  • Foglalkoztati létszáma kevesebb, mint 10 fő és
  • Éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg

Kisvállalkozás:

  • Foglalkoztati létszáma kevesebb, mint 50 fő és
  • Éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg

Középvállalkozás:

  • Foglalkoztati létszáma kevesebb, mint 250 fő és
  • Éves nettó árbevétele legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg

A mutatókat az utolsó összevont éves beszámoló alapján kell figyelembe venni. 

Az euróban meghatározott összegek forintra történő átváltásakor a Magyar Nemzeti Bank által megállapított, a vállalat üzleti évének lezárásakor érvényes deviza középárfolyamot kell alkalmazni. Újonnan alapított vállalkozás esetén a tárgyévet megelőző év utolsó napján érvényes, MNB által megállapított deviza középárfolyamot kell alkalmazni.

Fontos: a fentiektől eltérően nem minősül kkv-nak az a vállalkozás, amelyben az állami vagy önkormányzati tulajdon meghaladja a 25%-ot, akár közvetve vagy közvetlenül. 

A besorolási kategóriák közötti váltás csak akkor lép hatályba, ha az adott vállalkozás két egymást követő évben is átlépi vagy alulteljesíti a minősítési kategóriák közötti határt. 

Ha a vállalkozásnak olyan partner vagy kapcsolódó vállalkozásai vannak, amelyek közvetlenül tulajdonosai az adott vállalatnak vagy közvetlenül az adott vállalkozás tulajdonában vannak, akkor a vállalkozások mutatószámait össze kell adni és az alapján kell meghatározni a besorolást. 

Partnervállalkozás: az a vállalkozás, amely nem minősül kapcsolódó vállalkozásnak, és amelyben más vállalkozásnak kizárólagosan vagy több kapcsolódó vállalkozásnak együttesen, illetve amelynek más vállalkozásban kizárólagosan vagy több kapcsolódó vállalkozással együttesen a tulajdoni részesedése legalább 25 %. 

Kapcsolódó vállalkozások: azok a vállalkozások, amelyek egymással az alábbiakban felsorolt valamely kapcsolatban állnak:

  • egy vállalkozás egy másik vállalkozás tulajdoni részesedésének vagy a szavazatának a többségével rendelkezik
  • egy vállalkozás egy másik vállalkozásban jogosult arra, hogy a vezető tisztségviselők vagy a felügyelő bizottság tagjai többségét megválassza vagy visszahívja
  • egy vállalkozás egy másik vállalkozás felett a tulajdonosokkal kötött szerződés vagy a létesítő okirat rendelkezése alapján –függetlenül a tulajdoni hányadtól, a szavazati aránytól, a megválasztási és visszahívási jogtól – döntő irányítást, ellenőrzést gyakorol
  • egy vállalkozás egy másik vállalkozásban – más tulajdonosokkal kötött megállapodás alapján – a szavazatok többségét egyedül birtokolja
  • kapcsolódó vállalkozásnak minősülnek azok a vállalkozások is, amelyek egy vagy több vállalkozáson keresztül állnak egymással az előző pontokban felsorolt kapcsolatban
  • kapcsolódó vállalkozásnak minősülnek továbbá azok a vállalkozások, amelyek egy természetes személy vagy közösen fellépő természetes személyek egy csoportja révén az előző pontokban meghatározott jellegű kapcsolatban állnak egymással, amennyiben tevékenységüket vagy tevékenységük egy részét az érintett piacon vagy egymással szomszédos piacokon folytatják

Szomszédos piac: az adott terméknek vagy szolgáltatásnak az a piaca, amely a termék vagy szolgáltatás végső fogyasztóhoz való eljuttatására létrehozott termelési, értékesítési folyamatban vertikálisan az adott piacot megelőző vagy követő szinten helyezkedik el.

 

További információ, kapcsolatfelvétel az alábbi linken: KAPCSOLATFELVÉTEL