Mezőgazdasági tevékenységből származó árbevétel

Mezőgazdasági tevékenységből származó árbevétel

A pályázati felhívások keretében azok a mezőgazdasági termelők jogosultak támogatásra, akik igazolják, hogy az árbevételüknek legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.

Magyarország Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének (KAP ST) alapján meghirdetésre kerülő, a mezőgazdasági üzemek fejlesztését célzó pályázati felhívások keretében azok a mezőgazdasági termelők jogosultak támogatásra, akik igazolják, hogy a pályázat benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételüknek legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott. A jogosultsági feltételnek való megfelelés a mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel nettó árbevételhez viszonyított arányával igazolható.
 
Az új támogatási ciklusban az eladásra vásárolt mezőgazdasági áruk nettó árbevétele is figyelembe vételre kerül a mezőgazdasági árbevétel számításánál.
 
A mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel és annak nettó árbevételhez viszonyított arányának kiszámítása az alábbi képlet alkalmazásával történik:
 
Az alábbi tevékenységekből származó nettó árbevétel összege: szántóföldi növénytermesztés, gyepgazdálkodás, állattenyésztés (állatok + állati termékek), kertészeti termelés, gyümölcstermesztés, szőlő és szőlőbortermelés, mezőgazdasági szolgáltatások, vadgazdálkodás, erdei faiskola működtetése, eladásra vásárolt mezőgazdasági áruk, közvetített mezőgazdasági szolgáltatások. A kapott összeget elosztjuk a teljes értékesítés nettó összegével és így megkapjuk a mezőgazdasági tevékenység nettó árbevétel arányát.
 
A számításban nem szerepel az áfa, a kompenzációs felár, valamint a támogatások értéke. A mezőgazdasági nettó árbevételbe nem számít bele a nem saját termelésű szőlő feldolgozása. A tárgyévben elemi kárt szenvedett termelők a megyei kormányhivatal által kiadott igazolás alapján megállapított árbevétel kieséssel a mezőgazdasági árbevételüket módosíthatják.
 
A mezőgazdasági őstermelői tevékenységből származó árbevétel meghatározása:
A mezőgazdasági tevékenységből származó árbevételnek – a kiegészítő tevékenységből származó bevétel kivételével – a családi gazdaságokról szóló törvény 2.§ g) pontja szerinti tevékenységből származó bevételt kell tekinteni.
 
Abban az esetben, ha a támogatást igénylő aktív őstermelő státusza mellett egyéni vállalkozói tevékenységet is végez, az őstermelői és az egyéni vállalkozói tevékenységből származó mezőgazdasági árbevételek összegét kell viszonyítani az őstermelőként és egyéni vállalkozóként elért összes árbevételhez a fenti képlet metodikája szerint.