Felkerült a számláló

Felkerült a számláló

Jönnek az uniós pénzek – megy a sláger a hírekben, a rádióban, a sarki közértben. Mikor is lesz nekem jó és mennyire is lesz ez nekem jó? 

Felkerült a számláló

Jönnek az uniós pénzek – megy a sláger a hírekben, a rádióban, a sarki közértben. Átfut rajtad a pozitív hullám – na végre. Nekem, nekünk is végre jó lesz. Pár perc múlva aztán beül az agyadba a gondolatfullánk: mikor is lesz nekem jó és mennyire is lesz ez nekem jó?

Sallang nélkül nézzünk bele a témába.

Nagyságrendileg 40 milliárd euró összegről van szó 2021-2027 között. Ennek nagy részét már elköltöttük, lehívtuk, kifizették. Számokra direkt nem bontjuk le – a jövőt illetően teljesen mindegy, hogy mennyi lett kifizetve és mire lett elköltve.

Na de mi maradt? Mi van még az asztalon?

A fennmaradó összeg két részre oszlik:

  • Ott van egy röpke 7 milliárd euró befagyasztva az operatív programokban (kohéziós forrás). Ez a szokásos EU-s finanszírozási struktúra szerint lett kiosztva, és még van valamennyi idő elkölteni. Akadályként ott állnak az EU által támasztott kritériumok, amelyeket meg kell ugranunk. Vélhetően az új kormány elhivatottságával menni fog.
  • 10,4 milliárd euró áll a helyreállítási alapban. Itt van a 2026.08.31. határidő arra, hogy Magyarország beadja a cechet. Azaz el kell költeni. Vagyis legalább elő kell adni, hogy „el van költve”. Na ez jó buli lesz nyárra a kormánynak. Ide fognak mindent pakolni, ami nagy összegű és viszonylag gyorsan le lehet zavarni.

Ebből összesen 16,4 milliárd euróról állapodott meg az EU és a magyar kormány.

Itt most komoly taktikai játék lesz. A helyreállítási alapot fel kell tölteni tartalommal nyár végéig. Elviekben elég rugalmasan, megnagyobbított küzdőtéren lehet játszani. Pl. át lehet hozni témákat az operatív programokról (tudjátok, ez az, amire még van idő).

Tehát ami nyáron várható:

  • Gyors összesítés, hogy a helyreállítási alapból eddig mennyit költött el az előző kormány. Itt voltak ilyesmik, mint e-autó beszerzés vállalkozásoknak, lakossági napelem program stb. Minden olyan, ami RRF-es kódszámmal kezdődik (gugli barátunk mutatja, ha rákerestek). Nagyjából 2,6 milliárd euróról van szó.
  • Vonatok, mozdonyok, pályafelújítás vagy bármi más közlekedéshez kapcsolódó téma, ami már el lett indítva az előző kormány által
  • Már elkezdődött vízügyi projektek
  • Az el nem költött összeget le lehet kérni a MNB részére is, amely majd gondoskodik a pénzről

Na és mi nem várható a nyáron? – sok pályázós, sok előkészítést és hosszú lebonyolítást igénylő kkv és lakossági pályázatok.

Ok, meglesz a pénz a helyreállítási alapból. Leadjuk az anyagot, aztán majd fizetik. A bejövő pénzből pedig jön az, amire mi pályázatírók várunk.

A Kánaán.

A jól összerakott, jól kitalált, szakmai emberek által megírt pályázati programok, amelyekből végre logikusan lehet profitálni.

Legizgalmasabb ezek közül az a több milliárd eurónyi összeg, amely direktben KKV pályázatokra fog menni. Hab a tortán, hogy elsősorban vissza nem térítendő támogatások lesznek; nem hitelek. Első pályázati felhívások már szeptemberben jönnek ki.  

Amit tőlünk fogsz kapni az egy saját, testre szabható pályázatfigyelő oldal és egy KKV pályázati felkészítő kurzus. Külön-külön lehet majd megvásárolni, előfizetni és egyelőre limitált létszámban. Elérhető tesszük pár napon belül.

Addig iratkozz fel a hírlevélre:

https://pulzuspalyazatiras.hu/kapcsolat